ANA SAYFA

KURUMSAL İSTASYONLAR MÜŞTERİ HİZMETLERİ İNSAN KAYNAKLARI GÜNCEL FİYATLAR İLETİŞİM
 
mavi gol gaz
   
  BELGELİ TESCİLLİ Türkiye'nin Gruru Mavi Göl Gaz
   
  
 

Tarih : 16.03.2012 

 
 

cript> cript>

Türkiye'nin Gruru Mavi Göl Gaz

cript> cript>

Türkiye'nin Gruru Mavi Göl Gaz

14.03.2012 14:31:26

AllWorld girişimciler zirvesinde en hızlı büyüyen 25 marka arasında yer alan Mavi Göl Gaz A.Ş.'nin Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Alpay'dan iş dünyasına çarpıcı mesajlar...KOBİ´lerin reklam beklentileri arasında yüzde 47 ile satışları artırmak ilk sırada yer alırken, yüzde 31 ile markayı-firmayı-ürünü daha çok duyurmak, yüzde 13 ile hedefe ulaşmak, yüzde 12 ile yeni bir çıkış yolu oluşturmak diğer başlıklar olarak sıralanıyor.
Bu arada marka etkisi ile temsil ettiği ürün ikame dengesini de iyi ayarlamak gerekmektedir. Marka önde gider de ürün piyasaya yeterince arz edilmezse o durumda tüketici üzerinde olumsuz etki bırakabilir. Bir dönem bir sucuk markası aniden reklamlarla zirveye oturmuştu fakat yeterli üretimle piyasayı destekleyemediği için korsan üretim piyasada çoğaldı ve tüketici ciddi bir hayal kırıklığına uğradı; bu kıymetli sucuk markasının tekrar imajını düzeltmesi yıllarına mal oldu. Ürününüz ne kadar kaliteli olsa da, iyi bir pazarlama ağınız yoksa ve ürünleriniz raflarda yerini almamışsa marka tanıtımınız masraftan ibaret kalacaktır. Bu masrafınızı açıkgöz merdiven altı kayıt dışı üretenler hemen taklide dönüştürerek markanızın imajını da doğmadan öldüreceklerdir. Yani markalaşma teşvik edilirken üretim arz dengesi talebi karşılayacak şekilde iyi korunmalıdır. Teşvik edilmediği veya teşvik edilip de iş dünyası yeterince bilinçlendirilmediği zaman işletmeler yerinde patinaj yapacaklar, üretim kapasitelerini verimli kullanmayacaklardır.
Gerekli kurumsallaşma sağlanarak birde görsel kimliği göz doldurur, müşteri memnuniyetine de sınırsız ve sorunsuz değer vererek bir marka yatırımı yapılır, bu yatırım işletme sahiplerince ciddiye alınıp gerekli değer verilirse, marka değerinin şirketlerin tüm mal varlığından daha değerli hale geleceği unutulmamalıdır.

Dünya marka bilincini gayet ciddiye aldı. Ürünlerinin kalitesizliğinden ve sağlıksızlığından şikâyetçi olunan Çin de markayı ciddiye aldı; hem de bizim ülkemizden daha fazla ciddiye aldı diyebiliriz. 2010 yılı listesinde ilk 100’de China ünvanlı 9 şirket bulunuyor; bunun yanı sıra diğer markalarla ortaklık durumları var mıdır bilemiyoruz. İngiliz Financial Times gazetesinin açıkladığı listeye göre sadece ülke ünvanlı ilk 100 marka arasında 9 marka yani %9. Bu da dünya ekonomisinde çok büyük bir ekonomik güçtür ve bunların marka değeri de toplamda 210.817.000.000 dolardır.

9- China Mobile Marka Değeri: 57.326.000.000 dolar
11- IC Bank of China Marka Değeri: 44.440.000.000 dolar
24- China Construction Bank Marka Değeri: 25.524.000.000 dolar
33- China Life Insurance Marka Değeri: 19.542.000.000 dolar
37- Bank of China Marka Değeri: 17.530.000.000 dolar
43- Agricultural Bnk of China Marka Değeri: 16.909.000.000 dolar
78- Petro China Marka Değeri: 11.291.000.000 dolar
91-China Telecom Marka Değeri: 9.587.000.000 dolar
97-China Merchants Bank Marka Değeri: 8.668.000.000 dolarÇin bu işi bizden daha fazla ciddiye aldı derken bu verilere bakarak diyoruz. İşte tablo ilk 100 marka arasında ülkemizi temsil edecek henüz bir markamız bile yok.
Dünyanın 17. Avrupa'nın ise 6. Büyük ekonomisi olan bir büyüklüğe ulaştık. 2023 hedeflerimiz arasında dünyanın ilk 10 ekonomi arasına girmek gibi bir hedefimiz de var olmalıdır. Bu hedefimiz için dünya marka tespit kriterlerini aşabilecek ve listenin ilk 100’ünde yayınlanabilecek kaç dünya markamız olmalıdır? şeklindeki soruya cevap vermeliyiz. 2023 hedeflerimiz arasında buna da yer vermemiz gerektiği kanısındayım.

Ülkemizin İstanbul dışındaki tüm illerinde de marka oluşabileceği bilincine inanmalıyız. "Marka olma" hikâyelerimizi öne çıkartarak marka olma yolunda ilerleyenlerin başarı öykülerini ödüllendirerek isteklendirmeliyiz.
Mavigölgaz, marka marka dedikçe başarıları da ulusallaşıyor.
Sermaye birliğinin en önemli örneği olan şirketimiz, markaya verdiği değerin karşılığını almaya başladı. Unutulmaması gereken bir noktayı da burada belirteyim; yukarıda sıralamış olduğum markalaşma sürecine birde ehil ellerle ulaşmak var. Kuruluş biçimiyle zaten farklı bir marka olan Mavigölgaz, markalaşma sürecinde özellikle de ehil el dediğimiz “Ortadoğu” patente ulaşmakla isabetli bir tercih yapmıştır. Ortadoğu patent, Mavigölgaz’ı hak ettiği değere ulaştırırken şirketimize adeta markalaşmanın sinyalizasyon rotasını da nasıl okumamız ve izlememiz gerektiğini öğretmiştir. Mavigölgaz’ da tüyoyu iyi almıştır ve elliyi aşkın ortağıyla dimdik ayakta durarak “marka” başarılarını tescillemiştir. Marka meraklılarına detaylı incelemeleri için bir adres vereyim;


http://www.allworldlive.com/arabia-500/winners/2011?order=field_growth_rate_value&sort=desc baksınlar daha da ikna olmazlar ise TOBB başkanı Sayın M. Rifat HİSARCIKLIOĞLU’ na sorsunlar Mavigölgaz 2. Girişimcilik zirvesinde 47. oldu:


Sayın, HİSARCIKLIOĞLU “Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) öncülüğünde, All World Network ve Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) işbirliğinde gerçekleştirilen Türkiye 25 yarışmasında Şirketinizin, küresel krizin Türkiye ekonomisi üzerindeki olumsuz etkilerine rağmen, 2008 – 2010 döneminde sergilediği başarılı performanstan dolayı sizleri yürekten kutlamak isterim. Bütünüyle objektif kriterlere dayanılarak yapılan değerlendirmeler neticesinde Türkiye 25 Şirketleri arasına giremeseniz bile All World Network’un faaliyet gösterdiği Arap ülkelerindeki hızlı büyüyen şirketleri de içeren “Arabistan 500 + Türkiye” listesinde yer almaya hak kazandınız. 47. oldunuz.” diyor. İşte bu başarının sırrı sermaye birliğinindir.

Bir tescilli örnek daha vereyim: Mavigölgaz, artık doçentlik tezlerine konu olmaktadır; işte kıymetli bir akademisyenimiz de konu etmiş “Finansal Yönetim Boyutuyla TÜRKİYE’DE GİRİŞİMCİLİK Yrd. Doç. Dr. Osman ULUYOL sayfa 162–166 örnek olay7” Adıyaman Üniversitesinde öğretim görevlisi hocamız Mavigölgaz’ı başarıya örmek olarak kitabında konu etmiş ve son satırlarını şöyle özetlemiş “Mavigölgaz A.Ş.’nin finansal yönetim anlayışı, örnek alınabilecek bir başka önemli yönüdür. Gözlemlerim Mavigölgaz A.Ş.’de tasarruf anlayışı ve israftan kaçınma söz konusudur. Şirketin para işleri ile kişilerin yani yönetici ve çalışanların hesapları ayrıdır ve birbirine karıştırılmaz, bu özellik aslında kurumsallaşmanın bir parçasıdır. Dolayısıyla ortaklar şirketin hesaplarını kendi özel çıkarları için kullanamazlar. Birçok şirketin özellikle aile şirketlerinin önemli bir zaafı olan şirket kasasındaki veya hesaplarındaki paraların aile bireyleri tarafından özel amaçlarla harcanması, dolayısıyla şirketlerin finansal açıdan kötü duruma düşmeleri mavigölgaz a.ş.’de yaşanmamaktadır” başka söze gerek varmı bilmiyorum akademik bir ağızdan da kurumsallığımız tescillenmiş, sağ olsun markamıza ve heyecanımıza destek vermiş. Kendisine teşekkür ediyorum.
AllWorld Network Announces Turkey Fast Growth 100 with TOBB and TEPAV: Allworld Network organizasyonu kapsamında, TOBB ve TEPAV tarafından yapılan araştırma ile "Fast Growing Companies Turkey 100" listesi belli oldu. Mavigölgaz 2008-2010 yılları arasında gösterdiği %93'lik büyüme performansı ile en hızlı büyüyen 100 Türk şirketi içerisinde 47. sırada yer aldı.


TEPAV, TOBB ve Harvard Üniversitesi bünyesindeki AllWorld Network ile düzenlediği Türkiye 100 yarışması sonuçları, Allworld Network'un Arap 500 araştırmasına dahil edilerek 2. Küresel Girişimcilik Zirvesi'nde açıklandı. 15 farklı ülkeden hızlı şirketler ödüllerini yine Küresel Girişimcilik Zirvesi'nde aldılar.
Mavigölgaz adına ödülü Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa ALPAY'ın aldığı Küresel Girişimcilik Zirvesi 3-6 Aralık tarihleri arasında Arap Yarımadası ülkeleri, Pakistan, Mısır, Güney Afrika ve Türkiye'den yüzlerce şirketi bir araya getirdi.


Mustafa ALPAY

Mavigölgaz
Yönetim Kurulu Başkanı

   
 
Tüp Gaz LPG Dökme Gaz