ANA SAYFA

KURUMSAL İSTASYONLAR MÜŞTERİ HİZMETLERİ İNSAN KAYNAKLARI GÜNCEL FİYATLAR İLETİŞİM
 
  
    ÜRÜNLERİMİZ
   
 
TÜP GAZ
OTO GAZ
DÖKME GAZ
   
  OTO GAZ
 

Otogaz Nedir?

Otomotiv sektöründe yakıt olarak kullanılan LPG; Propan ve bütan gazlarının karışımından oluşmaktadır. Bütan ve Propan, ham petrolden elde edilen petrol gazlarıdır. Bu gazlar düşük basınçlar altında sıvılaştırılarak küçük hacimli kapalı tüpler içinde depolanabilmektedir. Kullanım anında sıvı halden gaz hale getirilerek benzin gibi bir yakıt olarak kullanılabilmektedir.

Türkiye Otogaz pazarı Avrupa’nın en büyük Otogaz pazarıdır.

Otogaz , ekonomik ve çevreci özellikleri nedeniyle 2000 yılından bu yana gittikçe artan bir satış grafiği göstermiştir.

Otogaz kullanımı neden ekonomiktir?

Çevre bilincinin ileri düzeyde bulunduğu ülkelerde hükümetler otogaz kullanımını özel fiyat politikaları, vergi indirimleri ve vergi iadesi gibi yöntemlerle teşvik etmektedir. Ülkemizde de uygulanan benzeri teşviklerle otogaz kullanımı benzine oranla daha ekonomik olmaktadır.

Otogaz kullanımı motora zarar verir mi?

Tam tersi, otogaz yanma neticesinde motorda asit ve karbon atıkları bırakmadığından motorun ve motor yağının korunmasına yardımcı olur.

Otogaz kullanımı ile motor verimi düşer mi?

Benzine oranla otogaz daha yüksek oktan sayısına sahiptir, bu sayede motordaki yanma daha düzenli olur, motor daha sessiz çalışır ve verimi artar.

Otogaz kullanımı tehlikeli midir?

Otogaz için kullanılan yakıt tankı normal akaryakıt tanklarına gör çok daha dayanıklı metalden imal edilmekte ve otomatik gaz kesiciler sayesinde hiçbir sızıntıya sebebiyet vermemektedir. Normal gaz basıncının dokuz katı basınca göre üretimi gerçekleştirilen tanklar en az akaryakıt tankları kadar güvenli ve emniyetlidir. Genelde daha temiz bir yakıt için daha fazla ödemeniz gerektiğini düşünebilirsiniz, fakat Mavigöl gaz OTO LPG için tam tersi geçerli. Benzin ile karşılaştırıldığında, Mavigöl gaz OTO LPG çok daha ekonomiktir.

TS EN 589

 

TS EN 589 Türkiye'de zorunlu olan OTOGAZ ürün standardır.

 

Avrupa OTOGAZ Kalite Standardı EN 589’dur, Türkiye’de de 2005 yılından itibaren kabul görerek uygulanmaya başlamıştır.


Bu Standard LPG kullanan araçların emisyon değerlerini düşürürken performansını artırır.

 

Aynı zamanda temiz ve kaliteli bir yakıt standardıdır TS EN 589.

OTOGAZ, dönüşümü iyi yapılmış araçlarda kullanılan TS EN 589 OTOGAZ ile Araç rampada atak olur, çekiş gücü artar, titreşim ve vuruntu yapmadan çalışabilir, benzine eşdeğer bir performans sağlar.

Standard dışı ürün kullanılmadığı zaman LPG'nin benzine göre emisyon avantajı kaybolmakla birlikte aracın performansı da önemli oranda düşer. 

MAVİGÖLGAZ  TS EN 589 Standardı'na uygun OTOGAZ avantajıyla hizmetinizdedir.MOTOR YAKITI OLARAK LPG 'NİN Avantajları

• Temiz yanma, LPG pistonların, sekmanların, valfların ve bujilerin aşınmasından meydana gelecek kurşun, vernik yada karbon atığı çıkartmaz. Motor kerterini yada motorun yanma odalarını kirletmez. Motoru temiz tutar, karbon ve kurum oluşturmaz dolayısıyla motor ömrünü uzatır.  Ateşleme bujisinin ömrünü uzatır, yanma odalarında yada ateşleme bujilerinde tortu oluşmaz, çünkü LPG' nin farklı karışımlarındaki kuvvetlendiricilere ihtiyacı bulunmamaktadır. Ateşleme bujileri, diğer yakıtlardan özellikle kurşunlu benzin kullanan araç motorlarındaki bujilere nazaran daha uzun ömürlüdür.

• Yakıt pompası gerekmez, LPG kendinden tazyikli olduğu için, benzinli motorlarda olduğu gibi yakıt pompasına ihtiyaç bulunmamaktadır. Bu durum tamirat veya değişimden doğacak masraflarında azalmasını sağlar.

• Azalan karbüratör masrafı, LPG yakıtlı motorlardaki karbüratör, birkaç hareketli parça ve kirliliği engelleyecek havalandırmasız basit bir mekanizma olup, karbüratör servisi ve tamiratı yok denecek kadar azdır.

• Enjeksiyonla, yakıt sistemi, bu motorlar karbüratörlü motorlara göre daha az bakım gerektirmektedir.

• Daha fazla güç kullanımı, LPG yakıtlı motorlar, dizel motorlara göre, aynı mesafeler için daha fazla beygir gücü üretirler (kübik inç olarak). Yakıt tasarrufu, LPG yakıtlı motordaki en önemli faktörü oluşturur. Bu sonuç kalitesinden, kanıtlanmış randımanından ve atık çıkarmamasından meydana gelmiştir.

• Kapalı yakıt sistemi, tamamen kapalı yakıt sistemi akıtma ve buharlaşma kaybını ortadan kaldırır.

• Temizleyici egzoz, özellikle LPG yakıtı kullanan kamyon ve diğer endüstriyel araç teknisyenleri tarafından LPG motor yakıtının düşük kirlilik özellikleri kanıtlanmıştır. Amerikan Maden Bürosu yönetiminde gerçekleştirilen araştırmalar LPG kullanılan motorlarda karbon monoksit tesirinin benzin yakıtı kullanılan motorlardaki tesirinden %50-90 oranında daha düşük olduğunu gösterir. LPG' deki hidrokarbon tesiri benzinden %38-62 oranında daha düşüktür.

Güvenlik milyonlarca taşıt ve sabit makine kullanıcılarına LPG yakıtı kullanmaları sağlanmıştır. Bu ülke çapında LPG yakıtının güvenilirliğini kanıtlayıcı bir sonuçtur. Eğer bu doğru olmasaydı sigorta primleri bu yakıtın kullanımını engelleyecek şekilde yasaklayıcı ve sınırlayıcı olurdu. Altmışlı yılların başında Japonya hükümeti faaliyet gösteren bütün taksilerin LPG kullanımını mecburi kılan bir karar aldı. Diğer Asya ülkeleri Güney Kore ve Tayland aynı şekilde karar almışlardır. Avustralya hükümeti 1992 yılında LPG oto yakıtının 5 sene vergiden muaf tutulması kararlaştırılmıştır. Bu kararın sonucu olarak Avustralya'daki araçların %20'si LPG ile çalışmaktadır. Amerika'da 1990 yılında " Clean Air Act " kanununda yapılan değişikliklerle daha ağır yeni standartlar yürürlüğe sokulmuştur. Dünyada LPG ile çalışan araçların en fazla olduğu ülke olan İtalya'da hava kirliliğinin yoğun olduğu zamanlarda uygulanan iki günde bir trafiğe çıkma yasağı LPG ile çalışan araçlara uygulanmamaktadır. Belçika LPG kullanımını teşvik için LPG' den vergi almamaktadır. Bu ülkede LPG dizel yakıttan iki kat, benzinden ise üç kat daha ucuzdur.

Belçika'da LPG ile çalışan araçlar her yıl %5 oranında artmaktadır.

 
Tüp Gaz LPG Dökme Gaz